Konwersja wierzytelności na kapitał
Wierzytelności mogą podlegać konwersji na udziały w kapitale zakładowym spółki. Przedmiotem konwersji mogą być także wierzytelność obce, a więc nabyte wcześniej przez wierzyciela od innego podmiotu. W określonych sytuacjach taka konwersja jest alternatywnym sposobem przeniesienia wierzytelności obcych do spółki.
Dotyczy to przypadku, gdy spółka nie ma wystarczających środków, aby dokonać zakupu wierzytelność i zapłacić cenę jej sprzedaży. Wierzyciel może wówczas wnieść przysługującą mu wierzytelność do spółki jako wkład niepieniężny (aport). Po tak przeprowadzonej operacji spółka, bez angażowania własnych środków, nabywa wierzytelność. Natomiast dotychczasowy wierzyciel obejmuje udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki. Finalnie przeniesienie (przelew) wierzytelności następuje bez angażowania środków pieniężnych.
Z warunków konwersji może jednak również wynikać, iż wierzyciel obejmuje udziały w spółce w zamian za wkład pieniężny, do którego wniesienia zostaje zobowiązany. Równolegle wierzyciel zawiera ze spółką umowę sprzedaży wierzytelności za cenę odpowiadającą wartości wkładu pieniężnego. W kolejnym kroku następuje potrącenie ceny sprzedaży wierzytelności z roszczeniem spółki o wniesienie wkładu pieniężnego. Finalnie także w tym wariancie dochodzi do przeniesienia (przelewu) wierzytelności, bez angażowanie środków pieniężnych spółki.
Podatek dochodowy od osób prawnych
Nie ulega wątpliwości, iż w przypadku, gdy przedmiotem wkładu niepieniężnego są wierzytelności, z perspektywy podatku dochodowego od osób prawnych należy identyfikować wkład niepieniężny,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta