Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa tryby na przeniesienie pozwolenia wodnoprawnego

01 czerwca 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Marlena Kruszyńska-Kośmicka Aleksander Hyżorek

Przeniesienie pozwolenia wodnoprawnego następuje w drodze decyzji. Należy jednak pamiętać, że dopiero na mocy ostatecznej decyzji administracyjnej następuje przejście praw i obowiązków z takiego pozwolenia z jednego podmiotu na inny podmiot.

Przedsiębiorcy niejednokrotnie zastanawiają się, czy nabywając zorganizowaną część przedsiębiorstwa, będą mogli przenieść na swoją rzecz decyzje administracyjne niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej bądź też czy istnieją regulacje prawne umożliwiające przejście na nich – jako nabywców – wspomnianych decyzji z mocy prawa.

W tym kontekście często pojawia się problematyka pozwoleń wodnoprawnych i ewentualnej możliwości ich przejścia czy przeniesienia na nabywcę. Nie bez znaczenia w tym wszystkim pozostaje praktyka organów, która bywa bardzo różna.

W starym Prawie wodnym (tzn. ustawie z 18 lipca 2001 r.), które uchylone zostało z 1 stycznia 2018 r., obowiązywał jeden tryb przejęcia praw i obowiązków wynikających z pozwolenia wodnoprawnego. Był on możliwy do zastosowania jedynie wówczas, kiedy dochodziło do tzw. następstwa prawnego.

Nowe Prawo wodne – tzn. ustawa z 20 lipca 2017 r. – przewiduje już dwa tryby, na mocy których pozwolenie wodnoprawne może zostać przeniesione na inny podmiot.

Z mocy prawa

Pierwszy z nich (art. 411 Prawa wodnego) uwarunkowany jest od wystąpienia znanego w starym Prawie wodnym następstwa prawnego w sferze podmiotowej i przedmiotowej przedsiębiorstwa, tzn. inny podmiot wskutek czynności prawnej (np. podział przedsiębiorstwa, zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa) przejmuje dotychczasowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12281

Wydanie: 12281

Spis treści
Zamów abonament