Płatności polskich firm za przejęcie biznesu bez WHT
Zapłata tzw. exit fee nie jest podstawą do poboru podatku u źródła – takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej 24 marca 2022 r. interpretacji indywidualnej. Potwierdza to dotychczasową praktykę interpretacyjną polskich organów skarbowych w omawianej materii.
Czym tak właściwie jest exit fee? Pod pojęciem tym kryje się świadczenie pieniężne będące wypłacane w ramach grupy kapitałowej w przypadku transgranicznego przenoszenia pełnionej funkcji – innymi słowy, jest to swoisty ekwiwalent pieniężny który dana spółka płaci w zamian za przeniesienie na jej rzecz danych aktywów, know-how, umów z klientami czy też roli jaką spółka cedująca pełniła w ramach działalności transgranicznej danej grupy.
Restrukturyzacja
W praktyce jest to zagadnienie szczególnie istotne w przypadku restrukturyzacji międzynarodowych struktur kapitałowych, wiążących się np. z koniecznością modyfikacji łańcucha dostaw bądź reorganizacji działalności na poszczególnych rynkach. Wypłata exit fee może jednak rodzić wątpliwości co do prawidłowego sklasyfikowania omawianego wydatku na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych – zarówno w zakresie możliwości zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodu, jak i ewentualnych obowiązków ciążących na wypłacającym w związku z regulacjami dotyczącymi poboru podatku u źródła....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta