Freelancerzy już nie lubią podatku liniowego
Wolni strzelcy zwykle świadomie rezygnują z etatu, wybierając elastyczność i większe zarobki. Nic dziwnego, że wybierają też najlepsze dla nich formy opodatkowania – wynika z badań EY.
Zmiany w Polskim Ładzie wpłynęły na preferencje podatkowe tzw. GIGerów (to wszelkiej maści freelancerzy, samozatrudnieni, konsultanci, profesjonaliści czy niezależni kontraktorzy). O ile jeszcze w ubiegłym roku aż 36 proc. z nich korzystało z rozliczeń w formule 19-proc. podatku liniowego, o tyle w 2022 r. odsetek ten spadł do jedynie 19 proc. – pokazują najnowsze badania firmy doradczej EY i start-upu GIGLIKE, które „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza.
Podatkowa łamigłówka
Kosztem podatku liniowego wzrosła za to popularność ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, bo w tym roku na taką formę rozliczeń wskazuje aż 31 proc. pytanych, podczas gdy rok wcześniej – raptem 17 proc. Widać też wzrost zainteresowania skalą podatkową – do 48 proc., choć tylko z poziomu 43...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta