Określanie wartości początkowej środka trwałego (4)
Amortyzacja odzwierciedla stopniowe wykorzystanie potencjału korzyści ekonomicznych właściwych danemu środkowi trwałemu. Ma też wpływ na jego wartość początkową.
Wartość początkową środków trwałych zmniejszają odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe dokonywane w celu uwzględnienia utraty ich wartości wskutek używania lub upływu czasu (Wn konto „Koszty według rodzajów-amortyzacja” lub odpowiednie konto zespołu 5; Ma konto „Odpisy umorzeniowe środków trwałych”).
Na gruncie prawa bilansowego, rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej, niż po przyjęciu środka trwałego do użytkowania, a jej zakończenie nie później, niż z chwilą (art. 32 ust. 1 ustawy o rachunkowości):
∑ zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych (umorzeniowych) z wartością początkową środka trwałego,
∑ przeznaczenia środka trwałego do sprzedaży lub likwidacji,
∑ stwierdzenie niedoboru środka trwałego.
Wartość środka trwałego podlegająca amortyzacji to wartość księgowa brutto obiektu inwentarzowego pomniejszona o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości oraz o wartość istotnej pozostałości środka trwałego. Trwała utrata wartości środka trwałego uzasadnia dokonanie – zgodnie z regulacjami krajowego standardu rachunkowości nr 4 „Utrata wartości aktywów” – odpisu aktualizującego, doprowadzającego jego wartość wynikającą z ksiąg rachunkowych do ceny sprzedaży netto (tj. do możliwej do uzyskania na dzień bilansowy ceny sprzedaży środka trwałego, bez podatku VAT i podatku akcyzowego, pomniejszonej o rabaty, opusty oraz koszty związane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta