Przeniesienie uczniów do innej placówki musi mieć uzasadnienie
Aby mogło dojść do zmiany miejsca realizacji obowiązku szkolnego, muszą ku temu istnieć wyraźne podstawy prawne.
Burmistrz zarządził m.in., że w związku ze złym stanem technicznym budynku szkoły podstawowej obowiązek szkolny jej uczniów będzie realizowany w budynku Zespołu Szkół, zapewniającym uczniom bezpieczne i higieniczne warunki nauki, wychowania i opieki. Obowiązek szkolny uczniów szkoły podstawowej miał być realizowany na drugiej zmianie, a zajęcia rozpoczynać się o godzinie 15.30, bez możliwości skorzystania z posiłków.
Sprzeciw wojewody
Wojewoda stwierdził nieważność takiego zarządzenia, przyjmując, że zostało ono wydane bez podstawy prawnej i z przekroczeniem ustawowych kompetencji.
Wojewoda stwierdził, że żaden z przepisów powołanych w zarządzeniu nie zawiera samoistnego upoważnienia dla organu wykonawczego gminy do wskazania uczniom innego miejsca realizacji obowiązku szkolnego. Taką możliwość przewiduje co najwyżej art. 205 ust. 10 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Przepisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta