Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulga na złe długi po stronie dłużnika

01 czerwca 2022 | Rachunkowość | Anna Mełgieś

Fakt zapłaty za fakturę zasadniczo nie ma znaczenia dla powstania zobowiązania w VAT należnym po stronie sprzedawcy, jak i zaistnienia prawa do odliczenia VAT naliczonego po stronie nabywcy. Poza nielicznymi wyjątkami, brak płatności za dostarczone towary lub usługi nie stanowi bowiem przeszkody dla rozliczenia podatku związanego ze zrealizowaną transakcją, ale tylko do czasu.

Uregulowana w art. 89a ustawy o VAT tzw. ulga na złe długi pozwala w odniesieniu do krajowej sprzedaży, dokonywanej pomiędzy czynnymi podatnikami VAT, aby sprzedawca–wierzyciel mógł zmniejszyć kwotę należnego VAT, przypadającego na nieotrzymaną należność. Może tego dokonać przy zachowaniu zastrzeżonych w ustawie warunków i gdy nie otrzyma zapłaty za fakturę przed minięciem 90 dni od upływu terminu jej płatności. Uprawnieniu temu opowiada obowiązek nabywcy–dłużnika do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego odliczonego na podstawie faktury nieopłaconej w przytoczonym terminie.

Co ważne, w świetle art. 89b ustawy o VAT, po stronie dłużnika istnieje przymus skorygowania kwoty podatku naliczonego niezależnie od tego czy wierzyciel skorzysta z przysługującego mu prawa do pomniejszenia VAT należnego, czy też tego nie uczyni.

Obowiązki dłużnika

W przypadku nieuregulowania należności, wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju, w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku, wynikającej z tej faktury. Dokonuje tego w rozliczeniu za okres, w którym minął przytoczony 90 dzień. W przypadku częściowego uregulowania należności korekcie podlega kwota przypadająca na jej nieuregulowaną część.

WAŻNE!...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12281

Wydanie: 12281

Spis treści
Zamów abonament