Nie wszystko złoto, co się świeci (1)
Stereotypy i realia spraw mobbingowych w praktyce sądowej.
Od wielu lat często mówi się o zjawisku mobbingu. Słychać o nim w mediach przy okazji różnorodnych skandali politycznych lub biznesowych, a ostatnio głośno zrobiło się przy okazji pracy w środkach masowego przekazu.
Zanim przejdę do mrożących krew w żyłach opowieści, chcę podkreślić, że zarówno sytuacja ofiary mobbingu, jak i pracodawcy niesłusznie oskarżonego o stosowanie takich praktyk w wielu wypadkach jest dramatyczna.
Chcę też przedstawić problematykę tego zjawiska z perspektywy sali rozpraw, gdzie roszczenia za mobbing znajdują swój finał.
Nękanie, zastraszanie, poniżanie, roszczenia
Najpierw jednak kilka przepisów krajowych i międzynarodowych.
Regulacja dotycząca mobbingu została wprowadzona do kodeksu pracy ustawą z 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 213, poz. 2081). Ustawa dodała w kodeksie pracy art. 943 obligujący pracodawcę do przeciwdziałania mobbingowi, definiujący to zjawisko oraz określający roszczenia, z jakimi może wystąpić pracownik, który padł ofiarą mobbingu.
Na gruncie prawa polskiego definicję mobbingu zawiera art. 943 § 2 kodeksu pracy. Zgodnie z treścią tego przepisu mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta