Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W obronie przed nieuczciwością (1)

20 lipca 2022 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski

Unieważnienie kredytu walutowego nie jest zwykłym sporem, bo pozew zmierzający do przestrzegania praw konsumenta nie jest roszczeniem!

Dyrektywa Rady 93/13/EWG z 5 kwietnia 1993 r. „w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich” w preambule zawiera między innymi następujące wyjaśnienie celu i zadań tego aktu prawnego:

„Państwa Członkowskie powinny zapewnić, aby nieuczciwe warunki nie były zamieszczane w umowach zawieranych przez sprzedawców lub dostawców z konsumentami, jeżeli jednak takie warunki zostają w nich zawarte, aby nie były one wiążące dla konsumenta, oraz zagwarantować, żeby umowa obowiązywała strony zgodnie z zawartymi w niej postanowieniami, pod warunkiem że po wyłączeniu z umowy nieuczciwych warunków może ona nadal obowiązywać”.

Zostało więc podkreślone, że ochrona konsumenta ma doprowadzić do sytuacji równowagi między stronami stosunku prawnego, tak jakby nie było abuzywnych postanowień. Tymczasem w obrocie gospodarczym i prawnym przedsiębiorca może zajmować pozycję dominującą względem konsumenta. W szczególności – przez oferowanie towarów i usług na podstawie warunków narzuconych we wzorcach umownych, w praktyce niepodlegających negocjacjom. Takie warunki uznaje się za niedozwolone (abuzywne), jeżeli są niezgodne z dobrymi obyczajami oraz wystawiają na szkodę interesy konsumenta.

W realiach kredytów walutowych takie przesłanki abuzywności spełniają „tabele kursowe banku”. Są one jednostronnie i samodzielnie ustalane przez banki, przez co nie są transparentne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12322

Wydanie: 12322

Spis treści

Komunikaty+drobne

Zamów abonament