Fiskus zbyt rygorystycznie interpretuje warunki ulgi
Nienależyte prowadzenie ewidencji wymaganej przy preferencji IP Box to takie, które uniemożliwia określenie prawidłowej podstawy opodatkowania stawką 5 proc. i nie zawiera wymaganych przez przepisy informacji. Jeżeli ewidencja spełnia ten cel na dzień dokonania rozliczenia to nie można jej uznać za nieprawidłową.
Sprawa dotyczyła interpretacji przepisów o PIT w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku tzw. IP Box. Podatnik we wniosku wyjaśnił, że od 4 stycznia 2021 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Głównie jest ona związana z oprogramowaniem (kod PKD nr 62.01.Z). Od początku tworzy od podstaw i dostarcza kontrahentom systemy komputerowe oraz wzbogaca je o nowe funkcjonalności.
Z wniosku wynikało, że jest opodatkowany liniowym PIT. Chciał potwierdzenia, że jest co robi to działalność badawczo-rozwojowej i dochody z niej może opodatkować 5 proc. stawką zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT.
Odpowiedź fiskusa okazała się nie do końca po myśli podatnika. Odpowiedział bowiem, że nie ma prawa 5 proc. stawki dla dochodów kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa majątkowego do oprogramowania tworzonego i rozwijanego za 2021 r. A to dlatego, że w ocenie urzędników odrębna ewidencja nie była prowadzona na bieżąco.
Rację przyznał przedsiębiorcy dopiero Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.
Nie zgodził się z fiskusem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta