Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulga na złe długi po upływie terminu z faktury

20 lipca 2022 | Rachunkowość | Kamila Gancarz

Wierzyciele zainteresowani odzyskaniem podatku należnego związanego z nieściągalnymi wierzytelnościami mogą korzystać z tzw. ulgi na złe długi. W wyroku z 15 października 2020 r., w sprawie C-335/19 TSUE orzekł, że prawo do ulgi powinno przysługiwać bez względu na status stron transakcji. W konsekwencji termin do realizacji ulgi na złe długi nie biegnie w okresie, w którym ze względu na polskie przepisy niezgodne z prawem unijnym podatnik nie mógł skorzystać ulgi.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 dyrektywy VAT w przypadku anulowania, wypowiedzenia, rozwiązania, całkowitego lub częściowego niewywiązania się z płatności lub też w przypadku obniżenia ceny po dokonaniu dostawy, podstawa opodatkowania jest stosownie obniżana na warunkach określonych przez państwa członkowskie. Przywołany przepis stanowi zasadniczo istotę instytucji ulgi na złe długi w prawodawstwie unijnym. Natomiast ustalenie szczegółów jego stosowania oraz wdrożenie do krajowych systemów VAT państw członkowskich pozostawiono swobodzie decyzyjnej władz ustawodawczych tych państw.

Przesłanki formalne

Prawodawca unijny stworzył instytucję ulgi na złe długi z uwagi na potencjalne zachwiania zasady neutralności VAT przez sytuacje niewywiązania się nabywcy towarów lub usług z płatności. Z ulgi na złe długi powinny zatem korzystać podmioty w stosunku do których nabywca towarów lub usług faktycznie nie wywiązał się z płatności i fakt ten wierzyciel jest w stanie odpowiednio udowodnić. Środkiem do realizacji tego postulatu, by w każdym przypadku korekcie podatku naliczonego towarzyszyła lustrzana korekta podatku należnego, w ocenie TSUE powinno być ograniczenie stanowienia warunków uprawniających do skorzystania z ulgi do jedynie niezbędnych.

W tym zakresie zgodność polskich przepisów, wprowadzających ulgę na złe długi,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12322

Wydanie: 12322

Spis treści

Komunikaty+drobne

Zamów abonament