Niedźwiedź zaatakował jednorożce. Kryzys może „oczyścić” rynek
Widmo kryzysu zajrzało w oczy start-upom. Na świecie fundusze wysokiego ryzyka tną inwestycje, a wyceny innowacyjnych spółek ostro pikują. Czy fala mrozu studzącego rozgrzany w latach pandemii rynek dotrze do Polski?
Po pandemicznymi boomie na innowacje, gdy do młodych firm tworzących nowatorskie technologie płynął szeroki strumień pieniędzy od inwestorów, nie ma już śladu. Od początku roku widać ostre hamowanie w branży innowacji – globalnie wartość inwestycji w takie projekty nurkuje już drugi kwartał z rzędu. Wedle danych CB Insights w II kwartale spadki sięgnęły aż 23 proc. To drugie pod względem wielkości tąpnięcie od dekady. Z analiz Crunchbase wynika, że w Europie sytuacja jest szczególnie niewesoła – tu redukcja w II kwartale sięgnęła aż 38 proc. Powstaje ponadto mniej jednorożców. W szczycie ub.r. kwartalnie na świecie przybywało niemal 150 młodych, innowacyjnych firm, których wartość sięga minimum 1 mld dol. Obecnie to już tylko nieco ponad 80. Do tego, coraz więcej podmiotów, które miało ów status, traci miano „unicorna”.
Niedźwiedź, symbol bessy i spadających wycen, coraz głębiej zagląda w oczy jednorożcom za oceanem, w Europie Zachodniej czy Chinach. Jak wskazują analitycy CB Insights – kryzys najmocniej dotknął spółki z branż retail-tech i medycznej oraz fintechy, czyli te, które na fali boomu na e-handel, szybkie dostawy i telemedycynę rosły w ostatnich dwóch latach zdecydowanie najszybciej.
Fundusze zmieniają podejście do inwestycji
Globalne inwestycje venture capital w branży retail-tech stopniały w okresie od kwietnia do czerwca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta