Spory za zamkniętymi drzwiami
Komentarz do zapisów art. 385 nowelizacji ustawy – Prawo własności przemysłowej.
Procedowany jest projekt ustawy – Prawo własności przemysłowej (nr UD263), który zawiera wiele istotnych, systemowych zmian. Art. 385 projektu wprowadza zasadę rozstrzygania spraw spornych na posiedzeniach niejawnych. Zapis jest wręcz lakoniczny, lecz skutki może mieć doniosłe.
Istotę rozwiązań zawartych w projekcie opisano tak: „Projekt ustawy wprowadza zmiany sposobu procedowania w sprawach rozpatrywanych w trybie postępowania spornego. Przewiduje się, że działający w trybie postępowania spornego Urząd Patentowy RP będzie orzekał co do zasady na posiedzeniach niejawnych”.
W uzasadnieniu do projektu czytamy: „Zmianie ulegnie też sposób procedowania w sprawach rozpatrywanych w trybie postępowania spornego. Aktualnie wszystkie sprawy obligatoryjnie są rozpatrywane na rozprawie, co nie zawsze sprzyja szybkiemu i efektywnemu procedowaniu. Projekt przewiduje, że działający w trybie postępowania spornego Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: UP) będzie orzekał na posiedzeniach niejawnych. Rozprawy będą wyznaczane, gdy przyczyni się to do przyspieszenia postępowania lub pozwoli bardziej efektywnie wyjaśnić sprawę”.
Bez wątpienia zatem celem tej regulacji jest odejście od zasady orzekania na rozprawach wyrażonej w art. 31 i 45 konstytucji, chroniącej m.in. prawo do rzetelnego procesu.
W interesie publicznym
Omawiana regulacja wydaje się nietrafna i zaskakuje na tle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta