Konfuzja nie stanowi spłaty zobowiązania
Niespłacona część odsetkowa wierzytelności z tytułu weksli własnych, wydawana wspólnikowi spółki komandytowej nie prowadzi do powstania przychodu.
Spór w sprawie dotyczył tego czy w związku z wydaniem przez spółkę komandytową i otrzymaniem przez jej komandytariusza – inną spółkę – majątku likwidacyjnego w wyniku jej rozwiązania, w tym wygaśnięcia w drodze konfuzji zobowiązania z tytułu weksli i odsetek od nich, po stronie tego wspólnika powstanie przychód podlegający CIT?
A powstał, gdy w interpretacji z czerwca 2018 r. fiskus uznał, że konfuzja polegająca na niespłaconej części odsetkowej wierzytelności z tytułu weksli własnych wydawanej wspólnikowi to szczególny rodzaj spłaty.
Urzędnicy przypomnieli, że przez konfuzję rozumie się instytucję prawa cywilnego, powodującą wygaśnięcie prawa podmiotowego (wierzytelności spółki osobowej) na skutek połączenia w rękach tej samej osoby prawa i związanego z nim obowiązku (zobowiązania wobec spółki osobowej). I choć przyznali, że konfuzja praw wynikających z zobowiązań i należności nie została wprost wskazana w prawie cywilnym jako instytucja określająca sposób wygasania zobowiązań, to wynika to z doktryny i orzecznictwa wydanych na jego gruncie.
Tak więc sam fakt zaistnienia konfuzji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta