Dodatki węglowe nie zażegnają deficytu ciepła
Rada Ministrów przyjęła projekt przepisów o dodatku węglowym. Poprzednie rozwiązanie ma zostać uchylone. Na horyzoncie widnieje jednak nowy problem – ciepłownie.
Z przepisów o dodatku węglowym będzie mogło skorzystać ok. 3,5 mln gospodarstw domowych. Tu jednak pojawia się nowy problem – ciepłownie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma jednak i dla nich propozycję. Nic dziwnego, z ciepła systemowego korzysta ok. 15 mln odbiorców.
Dodatek do węgla
Dodatek węglowy wynosi 3000 zł na gospodarstwo domowe. Obecne rozwiązanie ma być dodatkiem osłonowym, choć minister klimatu i środowiska Anna Moskwa nie była w stanie odpowiedzieć na pytanie, ile węgla będzie można kupić za te kwotę. Obecnie cena węgla to ok. 2000–3000 zł za tonę.
Wypłaty dodatków mają dokonywać gminy, a wnioski mają być maksymalnie proste: złożone z danych osobowych oraz potwierdzenia zarejestrowania źródła ciepła w centralnej ewidencji emisyjności budynków. MKiŚ podkreśla, że wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego zostanie określony w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw energii. – Takie rozwiązanie ma na celu odciążenie gmin oraz ujednolicenie formularza. Dodatkową regulacją, mającą na celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta