Pośrednictwo w sprzedaży usług SaaS nie jest opodatkowane u źródła
Wydatki ponoszone przez podmiot w związku z pośrednictwem w sprzedaży usługi Software-as-a-Service, tj. oprogramowanie jako usługa, polegającej na umożliwieniu dostępu do funkcji realizowanych przez oprogramowanie umieszczone na serwerach w chmurze, nie mieszczą się w katalogu świadczeń zawartych w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. W konsekwencji na podmiocie dokonującym wypłat z tego tytułu nie ciążą obowiązki płatnika podatku u źródła.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 kwietnia 2022 r. (0111-KDIB2-1.4010.91.2022.1.BJ).
Stan faktyczny
Wnioskodawca jest spółką z o.o., polskim rezydentem podatkowym, który podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
Posiada on w ofercie rozwiązania w zakresie procesów biznesowych, które są związane m.in. z automatyzacją procesów u klientów oraz projektowaniem oprogramowania, specjalizując się w rozwiązaniach typu SaaS.
Wnioskodawca pośredniczy w sprzedaży usługi SaaS, która polega na umożliwieniu dostępu do funkcjonalności oprogramowania działającego w chmurze obliczeniowej. Są to pakiety zwiększające produktywność oraz oprogramowanie do pracy grupowej i oprogramowanie oferowane przez dostawcę na zasadzie subskrypcji, oferowane w różnych konfiguracjach. Usługa może ponadto polegać na wsparciu w dostosowaniu systemów klienta do potrzeb korzystania z pakietu oraz przeszkolenie pracowników spółki.
Model biznesowy przyjęty odnośnie do usług SaaS jest następujący:
∑ zamawiający/użytkownik końcowy dokonuje zamówienia u Spółki na wybraną usługę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta