Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poufne porozumienie wspólników spółki z o.o. – najważniejsze postanowienia

09 grudnia 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Marta Olkowicz Justyna Bartnik

Umowa wspólników jest dokumentem, o którym wiedzę mają jedynie oni. Jej postanowienia mogą obejmować m.in. kwestie dotyczące udziału w zyskach i stratach, określać zasady sprzedaży udziałów, a w przypadku wspólnych projektów – zasady ich finansowania i rozliczeń między wspólnikami.

Umowa wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to porozumienie pozwalające na uregulowanie relacji między nimi i określenie zasad wzajemnej współpracy. W artykule omówimy, jaki jest cel zawierania takiej umowy na gruncie prawa polskiego oraz jakie są jej najważniejsze postanowienia.

1. Czym jest umowa wspólników i jaki jest jej cel?

Umowa wspólników, w przeciwieństwie do umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie jest unormowana w przepisach prawa. Oznacza to, że jej strony mogą uregulować w niej dowolne kwestie w myśl zasady wynikającej z art. 3531 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, tj. zasady swobody umów. Stronami umowy wspólników mogą oczywiście być tylko jej wspólnicy, z tym zastrzeżeniem, że mogą to być również osoby, które dopiero uzyskają status wspólnika. Dla zawarcia takiej umowy wystarczy zatem, aby spółka posiadała co najmniej dwóch wspólników.

Umowę wspólników, nazywaną też często porozumieniem wspólników, zawiera się celem uregulowania zasad współpracy pomiędzy nimi oraz określenia pewnych ram tej współpracy. Taką umowę można przygotować zarówno na etapie zakładania spółki, w trakcie jej trwania, jak również w momencie występowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12441

Wydanie: 12441

Spis treści
Zamów abonament