Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sukcesja uniwersalna a przeniesienie zezwolenia na prowadzenie apteki

09 grudnia 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Konrad Filip

Wszelkie ograniczenia zasady wolności gospodarczej mają charakter wyjątku i nie mogą być rozumiane w sposób rozszerzający, a więc nie można ich dorozumiewać, czy domniemywać, bądź też przyjmować w drodze analogii.

Regulacja prawna zawarta w art. 494 Kodeksu spółek handlowych (sukcesja uniwersalna praw i obowiązków) nie jest wystarczająca do podjęcia działalności polegającej na prowadzeniu apteki ogólnodostępnej w oparciu o przejęte zezwolenie. Tak Naczelny Sąd Administracyjny uzasadnił wyrok z 8 lutego 2022 r. w sprawie III GSK 1650/18, który zapadł w poniższym stanie prawnym.

Skutek połączenia

24 grudnia 2014 r. do inspektora farmaceutycznego wpłynął wniosek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) o zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Wniosek dotyczył zmiany nazwy apteki oraz zmiany oznaczenia podmiotu uprawnionego do prowadzenia apteki, co zostało uzasadnione przez Spółkę faktem połączenia podmiotów na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) >patrz ramka.

Organ pierwszej instancji odmówił dokonania zmiany ww. zezwolenia. W uzasadnieniu wskazał, że dokonanie zmiany zezwolenia spowodowałoby, że grupa kapitałowa powstała w wyniku połączenia, której Spółka jest członkiem, prowadziłaby piętnaście aptek, a więc przekroczyłaby granicę, o której mowa w art. 99 ust. 3 pkt 3 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (p.f.) >patrz ramka.

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) po rozpatrzeniu odwołania Spółki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12441

Wydanie: 12441

Spis treści
Zamów abonament