Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uprawnienia zarządu upadłej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

09 grudnia 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Wojciech Bobik Piotr Zimmerman

Ogłoszenie upadłości, choć istotnie wpływa na sposób funkcjonowania spółki z o.o., nie wygasza jej organów, ani nie zmienia stosunków właścicielskich. Członkowie zarządu nie tracą swych mandatów, a wspólnicy zachowują udziały. Jednak ich wpływ na sprawy spółki ulega znacznemu ograniczeniu.

Wraz z ogłoszeniem upadłości upadły traci prawo zarządu oraz możliwość korzystania z mienia wchodzącego do masy upadłości, a także rozporządzania nim. Kompetencje te przechodzą na syndyka.

Wiodąca rola syndyka

Syndyk niezwłocznie obejmuje majątek upadłej spółki, zarządza nim, zabezpiecza go przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub zabraniem go przez osoby postronne oraz przystępuje do jego likwidacji. Na upadłej spółce, czyli de facto jej zarządzie, spoczywa obowiązek wskazania i wydania syndykowi całego majątku, a także dokumentów dotyczących jej działalności, majątku oraz rozliczeń (w szczególności ksiąg rachunkowych, innych ewidencji prowadzonych dla celów podatkowych oraz korespondencji).

Umowy dotyczące majątku spółki zawiera syndyk, działając w imieniu własnym lecz na rzecz upadłego. Spółka nie jest zatem reprezentowana przy nich przez zarząd. Dotyczy to nie tylko umów, ale wszelkich czynności w sprawach dotyczących masy upadłości. To syndyk może złożyć kontrahentowi spółki oświadczenie o potrąceniu wzajemnych wierzytelności, czy też oświadczenie o wypowiedzeniu umowy. Gdyby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12441

Wydanie: 12441

Spis treści
Zamów abonament