Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy raptownie zaczęły budować własne OZE

09 grudnia 2022 | Ekonomia i rynek | BARTŁOMIEJ SAWICKI Maria Krzos
Moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce to 11 GW. To wciąż jeszcze instalacje prosumenckie, wkrótce jednak prym mogą wieść instalacje budowane dla odbiorców biznesowych
autor zdjęcia: Bartek Sadowski - Bloomberg
źródło: Rzeczpospolita
Moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce to 11 GW. To wciąż jeszcze instalacje prosumenckie, wkrótce jednak prym mogą wieść instalacje budowane dla odbiorców biznesowych

Polskie firmy na coraz większą skalę przestawiają się na zieloną energetykę: kupując prąd z OZE lub samemu go produkując. Zapytaliśmy przedsiębiorstwa z krajowej czołówki, dlaczego i jak to robią.

Jeszcze niedawno polscy przedsiębiorcy w najlepszym przypadku zastanawiali się nad produkowaniem energii na własną rękę. Pionierzy inwestycji OZE realizowanych na potrzeby własnych zakładów co prawda zachwalali taki model, ale większość innych przedsiębiorców nie miała czasu na eksperymenty. Dziś sytuacja raptownie się zmieniła: coraz więcej firm rozmaitej wielkości decyduje się na energię z OZE, a kryzys energetyczny i wojna w Ukrainie przyspieszają ich decyzje.

Najprostszą i najszybciej podejmowaną decyzją tego typu jest zawarcie umowy na zakup energii elektrycznej z OZE – PPA (Power Purchase Agreement). Kolejnym etapem jest założenie własnej instalacji, najchętniej paneli fotowoltaicznych na dachach własnych budynków. Im więcej dachów – i budynków – tym większe potencjalne oszczędności. Od tego już tylko krok do decyzji o budowie własnych, wielkoskalowych źródeł odnawialnych, czy to w formie solarnej, czy wiatrowej. Najbardziej majętni po prostu kupują już istniejące farmy, co pozwala uzyskać oszczędności właściwie natychmiast. I z wypowiedzi przedsiębiorców i menedżerów jasno wynika, że od zielonej energii odwrotu już nie będzie.

Własny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12441

Wydanie: 12441

Spis treści
Zamów abonament