Przeciwdziałanie zatorom płatniczym – nowe zasady
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie odstąpi już od wymierzenia kary, nawet jeśli strona wykaże, że nadmiernie opóźniała się ze spełnieniem świadczeń pieniężnych, gdyż sama była ofiarą opóźnienia kontrahenta.
∑ 8 grudnia weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Jakie zmiany wprowadza ta ustawa?
Nowelizacja przewiduje rozwiązania w trzech zasadniczych obszarach. Pierwszy – dotyczy przepisów ogólnych m.in. związanych ze statusem przedsiębiorcy, cesją wierzytelności, długów objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym lub upadłościowym. Drugi – doprecyzowuje przepisy związane z tzw. obowiązkiem sprawozdawczym. Trzeci obszar związany jest ze zwiększeniem efektywności w prowadzonych przez Prezesa UOKiK postępowaniach w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych.
∑ W jaki sposób będzie ujawniany status dużego przedsiębiorcy?
Wszyscy duzi przedsiębiorcy zawierając transakcję handlową będą mieli obowiązek złożenia oświadczenia o swoim statusie – w formie, w jakiej zawierana jest ta transakcja. Przedsiębiorca będzie musiał złożyć takie oświadczenie również gdy utraci status dużego przedsiębiorcy. Z nowej regulacji wynika, że oświadczenie o uzyskaniu statusu dużego przedsiębiorcy albo jego utracie będzie składane, jeżeli strony zawarły wcześniej co najmniej jedną transakcję handlową przed uzyskaniem lub utratą tego statusu. Jeżeli przedsiębiorca, pozostając w danej relacji biznesowej, kilkukrotnie utraci i uzyska status dużego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta