Jakimi surowcami dysponuje Polska? Co, kiedy i jak będziemy wydobywać
O Polityce Surowcowej Państwa, planach rządu dotyczących kopalin oraz o zadaniach państwowej służby geologicznej dla odnowienia bazy surowcowej rozmawiają Piotr Dziadzio, Główny Geolog Kraju, i Mateusz Damrat, dyrektor PIG-PIB.
W marcu tego roku Rada Ministrów przyjęła Politykę Surowcową Państwa. Jakie są jej główne cele? W jaki sposób jest ona realizowana?
Piotr Dziadzio: Polityka Surowcowa Państwa ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego kraju. Polega to na zagwarantowaniu dostępu do niezbędnych surowców krajowych oraz importowanych.
Prowadzenie odpowiedniej polityki surowcowej jest kluczowe nie tylko dla obecnego zapotrzebowania surowcowego, ale w szczególności do zapewnienia stabilnej przyszłości następnym pokoleniom. Oczywiście realizacja tak ambitnego zadania nie jest możliwa bez współpracy i wzajemnego wsparcia wielu jednostek. Szczególnie ważną funkcję pełni jednostka realizująca zadania państwowej służby geologicznej (PSG). Od 2011 r. rolę tę pełni Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, a zadania służby realizowane są zgodnie z planem jej prac. Jednym z priorytetów PSG jest rozpoznawanie budowy geologicznej Polski w celu odnowienia bazy surowcowej kraju i ustalenia zasobów złóż kopalin. Ponadto ważnym zadaniem państwowej służby geologicznej jest prowadzenie baz danych geologicznych i Narodowego Archiwum Geologicznego, gdzie gromadzona jest cała informacja geologiczna, pochodząca z rozpoznania budowy geologicznej kraju.
Jakie inne zadania realizuje państwowa służba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta