Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Licencje open source. Jak z nich korzystać i jak je zabezpieczyć?

09 grudnia 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Katarzyna Ożga

Nie każdy kod źródłowy, który został ulokowany w publicznym miejscu uprawnia do dowolnego z niego korzystania. Opublikowany i rozpowszechniony utwór jest nadal chroniony, a decydowanie o tym jak można go wykorzystać stanowi co do zasady uprawnienie autora lub właściciela majątkowych praw autorskich.

Programy komputerowe bazujące na oprogramowaniach typu open source intensywnie konkurują z oprogramowaniem korzystającym z tradycyjnego modelu rozwoju, a więc z oprogramowaniem własnościowym (prioprietary software).

Oprogramowania typu open source, z uwagi na swoją otwartość poprzez nadanie możliwości swobodnego dostępu do ich kodu źródłowego, umożliwiają uczestnictwo we wspólnym przedsięwzięciu niepowiązanym ze sobą osobom oraz wzajemne korzystanie ze stworzonych przez siebie rozwiązań. Udział nieograniczonej liczby uczestników projektu rodzi szereg wątpliwości związanych z zakresem nabywanych przez właściciela projektu uprawnień w zakresie korzystania i rozporządzania otrzymanymi rozwiązaniami w sytuacji, gdy na udział w tworzeniu rozwiązań miały wpływ często nawet tysiące osób. Pojawia się więc pytanie, jak sprawnie uporządkować sytuację praw do oprogramowania, aby zapewnić zarówno wykonawcy, jak i zamawiającemu prawo do korzystania ze stworzonych rozwiązań bez ograniczeń i bez ryzyka naruszania praw autorskich.

Licencje open source są powszechnie używane, ale należy pamiętać, że stoją za nimi różne konstrukcje prawne. Nie stanowią one „domeny publicznej”, kodu bez właściciela, ani nie oferują pełnej swobody korzystania, lecz są mniej lub bardziej rozbudowanymi zobowiązaniami prawnymi, które omawiam pokrótce poniżej.

Zacznijmy jednak od faktu, że nie każdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12441

Wydanie: 12441

Spis treści
Zamów abonament