Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na święta wydatki będą mniejsze. Ale tylko trochę

09 grudnia 2022 | Ekonomia i rynek | Maria Krzos

Przeciętna rodzina wyda o 3,3 proc. mniej niż przed rokiem. Polacy boją się inflacji, ale nie planują dużego ograniczania wydatków.

Przeciętny wydatek rodziny na zakupy świąteczne w tym roku wyniesie nieco ponad 1235 zł – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. To mniej niż przed rokiem, ale, jak zwracają uwagę autorzy badania, mimo że tegoroczne Boże Narodzenie upłynie w cieniu inflacji, to wydatki, w porównaniu z rokiem poprzednim zmniejszą się tylko nieznacznie.

W tym roku wydatki świąteczne będą o 3,3 proc. mniejsze w stosunku do roku 2021. Wtedy przeciętną polską rodzinę Boże Narodzenie kosztowało 1277,30 zł i kwota ta oznaczała spory, bo ponad 10-procentowy wzrost w odniesieniu do 2020 r. Pierwsze „pandemiczne” Boże Narodzenie wyróżniało się zresztą spadkiem świątecznych wydatków w porównaniu z ostatnim rokiem sprzed pandemii. Trudno jednak nie zauważyć, że wtedy ten spadek był nieco niższy niż ten, którego możemy się spodziewać teraz. Ukształtował się na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12441

Wydanie: 12441

Spis treści
Zamów abonament