Jak zatrudniać pracowników prowadząc działalność w Niemczech?
Założenie działalności gospodarczej w Niemczech często wiąże się z zatrudnieniem pracowników. Mimo, że wiele kwestii związanych z prawem pracy jest zharmonizowanych w ramach UE, niemieckie przepisy przyznają pracownikom, w niektórych aspektach, więcej praw niż polskie prawo pracy. Prawnicy kancelarii Baker McKenzie, Christian Koops i Piotr Jaśkiewicz, omawiają kluczowe zagadnienia, które należy wziąć pod uwagę przy zatrudnianiu pracowników w Niemczech.
Czy konieczne jest zawieranie z kandydatami umowy o pracę? Czy istnieją szczególne wymogi formalne, które muszą zostać spełnione?
Aby uniknąć ewentualnych sporów, zaleca się w każdym przypadku zawarcie umowy o pracę w formie pisemnej. Ponadto zgodnie ze zmienioną ustawą o dokumentowaniu warunków pracy (Nachweisgesetz – NachweisG) pracownik musi otrzymać na piśmie informację o wszystkich istotnych warunkach pracy. Aby spełnić ten wymóg, zaleca się, aby umowa o pracę z istotnymi warunkami pracy została sporządzona przez pracodawcę w formie pisemnej, a dwa oryginały zostały przesłane pracownikowi przed rozpoczęciem pracy. Pracownik podpisuje umowę i zwraca jeden egzemplarz pracodawcy. Pracodawca zachowuje jeden podpisany egzemplarz w celach dowodowych. Nawet jeśli naruszenie wymogu formy pisemnej nie prowadzi do nieważności umowy o pracę, to za naruszenie powyższych wymogów pracy grożą administracyjne kary pieniężne w wysokości do 2.000 EUR.
Jakie warunki powinny być ujęte w umowie o pracę?
Zgodnie z nową ustawą o dokumentowaniu warunków pracy, umowa o pracę musi opisywać wszystkie istotne warunki pracy, takie jak początek zatrudnienia, miejsce pracy czy zakres obowiązków. Ponadto umowa o pracę musi uwzględniać wszelkie istniejące regulacje zbiorowe, takie jak umowy z radą pracowników i układ zbiorowy (jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta