Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nagły atak nienawiści

20 stycznia 2023 | Kultura | Barbara Hollender
Za rolę Padraica Colin Farrell został nagrodzony w Wenecji
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Za rolę Padraica Colin Farrell został nagrodzony w Wenecji

Trzy Złote Globy, nagrody w Wenecji i dziesięć nominacji do brytyjskich BAFTA to część ze 100 wyróżnień dla „Duchów Inisherin” Martina McDonagha.

„Banshees of Inisherin” tłumaczone jest jako „Duchy Inisherin”, ale w starych wierzeniach irlandzkich „banshee” to coś więcej niż duch: to przepowiednia śmierci.

Jest rok 1923. Fikcyjna, surowa wyspa Inisherin. Wszyscy się tu znają, w niedzielę spotykają na mszy. Padraic (Colin Farrell) i Colm (Brendan Gleeson) przyjaźnią się „od zawsze”. Superprzystojny Padraic mieszka z siostrą, Colm jest samotny. Do ich męskiego rytuału należy codzienny kufel piwa, wypity zawsze o godzinie drugiej w jedynej na wyspie knajpie.

Wojna w tle

Tak jest do dnia, gdy Colm nie odpowiada na wołanie Padraica i wręcz zamyka przed nim drzwi. Zrywa przyjaźń i relacje. Bez żadnego powodu. W knajpie nie pozwala Padraikowi przysiąść się do stołu. „Po prostu już cię nie lubię” – mówi. Ma dość „bezproduktywnego gadania”. Chce być sam, oddać się grze na skrzypcach i pisaniu muzyki. Bo tylko ona może przetrwać, a Colm jest starszy od niedawnego kumpla o 15–20 lat i nie ma już czasu do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12475

Wydanie: 12475

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament