Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kremlowski plan B

20 stycznia 2023 | Świat | Rusłan Szoszyn
Wiktor Medwedczuk wśród partyjnych kolegów obchodzi Dzień Zwycięstwa w Kijowie, 9 maja 2021 r.
autor zdjęcia: Sergei SUPINSKY / AFP
źródło: Rzeczpospolita
Wiktor Medwedczuk wśród partyjnych kolegów obchodzi Dzień Zwycięstwa w Kijowie, 9 maja 2021 r.

Byli ukraińscy politycy przebywający w Moskwie uaktywnili się w miejscowych mediach. Rosyjskie władze marzą o ich powrocie do Kijowa.

Po raz pierwszy Moskwa próbowała powołać ukraiński „rząd na uchodźstwie” latem 2015 roku, kilkanaście miesięcy po aneksji Krymu. W moskiewskim hotelu „Ukraina” zebrali się wówczas bliscy współpracownicy zbiegłego do Rosji prezydenta Wiktora Janukowycza i powołali Komitet Ratowania Ukrainy. Przez ukraińskich komentatorów został on okrzyknięty „rządem z hotelu Ukraina”. Kluczową rolę odgrywał były premier Mykoła Azarow, który również po rewolucji na Majdanie uciekł do Rosji. Janukowycz szybko jednak zniknął z przestrzeni publicznej, podobnie jak i jego współpracownicy.

Wygląda na to, że Władimir Putin powraca do starej strategii wobec Ukrainy. Tym razem kluczową rolę powierza swojemu kumowi Wiktorowi Medwedczukowi (Putin jest chrzestnym jego córki).

Straszenie atomem

Przed 24 lutego 2022 r. Medwedczuk był jednym z najbogatszych Ukraińców, liderem prorosyjskiej partii OPZŻ (zakazanej po wybuchu wojny), deputowanym Rady Najwyższej i właścicielem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12475

Wydanie: 12475

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament