Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kondycja finansowa seniorów coraz gorsza

20 stycznia 2023 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
źródło: Rzeczpospolita

Do 10,7 mld zł wzrosły na koniec listopada 2022 r. zaległości finansowe emerytów. Najwięcej długów mają wobec banków, firm pożyczkowych, rodziny, dostawców mediów. Budżety pustoszy im inflacja.

Z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK wynika, że w listopadzie 2022 r. zaległe zobowiązania osób po 65. roku życia wynosiły już blisko 10,7 mld zł. To o ponad 423 mln zł więcej niż rok wcześniej. Te dane „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza.

Rośnie przy tym grupa seniorów zmagających się z problemami finansowymi – przekracza już 387 tys. osób. Wprawdzie na tle pozostałych kategorii wiekowych nie jest to wynik największy, bo blisko 681 tys. niesolidnych dłużników ma od 35 do 44 lat, a przeszło 571 tys. między 45 a 54 lata, jednak przez rok przybyło ponad 3,8 tys. seniorów w kłopotach finansowych.

Byle do pierwszego

Okazuje się, że coraz mniejsza liczba seniorów ma z czego odkładać. 40 proc. badanych nie posiada żadnych oszczędności od co najmniej sześciu miesięcy, kolejne 9 proc., które miało dodatkowe pieniądze, wykorzystało je i również nie dysponuje już żadną rezerwą. Coraz więcej emerytów żyje od pierwszego do pierwszego.

Przyczyn takiej sytuacji, jak zresztą w przypadku pozostałych grup wiekowych, autorzy raportu doszukują się w rosnących kosztach życia. Zasadnicza różnica w przypadku emerytów polega jednak na znacznie mniejszych domowych budżetach, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12475

Wydanie: 12475

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament