Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryzyko ZUS

20 stycznia 2023 | Ekonomia i rynek | Paweł Wojciechowski
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Obecnie na każdy 1000 osób w wieku produkcyjnym przypada 390 seniorów, lecz w 2080 r. będzie ich 839 – tak ZUS w minioną środę przedstawił wzrost obciążenia demograficznego.

Gdy większość ekonomistów bije na alarm, argumentując, że to „dramatyczna prognoza dla emerytów”, prezes ZUS uspokaja, że „system jest odporny na demografię. O żadnym bankructwie nie może być mowy”. Szefowa Zakładu Ubezpieczeń prof. Uścińska ma oczywiście rację, pod warunkiem jednak, że odnosi się do stabilności funduszu emerytalnego, bez uwzględnienia ryzyka zmian pozasystemowych, które tę odporność osłabiają.

Praprzyczyną zmian pozasystemowych było obniżenie wieku emerytalnego, które doprowadziło do zmniejszenia wysokości świadczeń. Rząd musiał ratować się przyznawaniem różnych dodatków. Kolejne 13. czy 14. emerytury nazywamy dodatkami niesystemowymi dlatego, że stanowią odstępstwo od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12475

Wydanie: 12475

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament