Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czarne chmury nad województwem śląskim

20 stycznia 2023 | Ekonomia i rynek | Alina Pogoda
źródło: Rzeczpospolita

Region jest największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Ale tylko jeden na pięć projektów jest gotowy do realizacji.

Polskie regiony węglowe dostaną 3,8 mld euro na zminimalizowanie skutków transformacji. Dobra wiadomość dla Górnego Śląska jest taka, że zostanie największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) – dostanie 2,2 mld euro. Zła, że w województwie śląskim tylko jeden projekt na trzy zgłoszone wyszedł poza etap fiszki projektowej (tj. specjalnego wniosku składanego do właściwej instytucji), a tylko jeden na pięć jest gotowy do realizacji.

Niestety, dotyczy to w dużej mierze działań o największym potencjale transformacyjnym, działań dywersyfikujących lokalną gospodarkę. W zdecydowanej większości nie są one gotowe do uczestnictwa w naborach, które rozpoczną się już w pierwszych miesiącach tego roku. Jest to niepokojąca informacja, ponieważ niemal 60 proc. kwoty FST musi być zakontraktowane w projektach do końca 2023 roku. Presja czasu jest więc ogromna i rośnie z każdym dniem.

Przegląd projektów

O tym wszystkim można było się dowiedzieć w Katowicach i Bytomiu podczas spotkania Regionalnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12475

Wydanie: 12475

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament