Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ruszyły masowe zwolnienia

20 stycznia 2023 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk

Microsoft do końca marca zmniejszy zatrudnienie o 10 tys. osób, Amazon o 18 tys. etatów (to największe cięcie w 28-letniej historii tej firmy), a Meta zredukuje obsadę w firmie o 13 proc.

Potężne cięcia zatrudnienia w innowacyjnych firmach i start-upach na świecie wkraczają w drugą fazę. Zwolnienia ruszyły w ub.r. i objęły m.in. Twittera, Stripe czy Amazona. W efekcie pracę w ponad tysiącu spółek straciło ok. 154 tys. osób – podaje serwis branżowy Layoffs.

Teraz fala zalewa dalszą część rynku – na ogromne cięcia zdecydowali się m.in. Microsoft, Meta, Salesforce czy Amazon. Tylko te koncerny mają pozbyć się 47 tys. etatów. Zwolnienia zapowiedziano już w ponad 120 firmach technologicznych.

Jeszcze pod koniec 2022 r. eksperci przewidywali, że w I kwartale 2023 r. podmioty tego typu zmniejszą zatrudnienie o kolejne 30–40 tys. osób. Skala może być jednak wyższa. Jak podaje CNBC, redukcje rosną, bo firmy z tego sektora, które przewodziły przez ostatnie dziesięć lat rynkowej hossie, teraz dostosowują się do nowej rzeczywistości – gospodarczego kryzysu, wyższych stóp procentowych i inflacji.

Wydanie: 12475

Wydanie: 12475

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament