EPP zbiera siły przed powrotem do ekspansji w Polsce
Wierzymy, że po ustabilizowaniu sytuacji będziemy mogli dalej się rozwijać, pozyskiwać kapitał na atrakcyjnych warunkach i inwestować w nowe nieruchomości handlowe – mówi Tomasz Trzósło, prezes EPP.
2022 r. to punkt zwrotny w historii EPP. Zejście z giełd, przeniesienie części obiektów handlowych do nowych spółek i pozyskanie dla nich współinwestorów, sprzedaż części aktywów, w tym udziałów w 6-hektarowej działce przy Towarowej 22 na warszawskiej Woli. Powodem transformacji była nie tyle pandemia, co jej skutki: wprowadzona w Polsce ustawa zwalniająca najemców z opłat w czasie lockdownów przy braku wsparcia właścicieli obiektów. Zacznijmy od tego, jak obecnie wygląda struktura firmy.
Przed transformacją byliśmy spółką giełdową, a obecnie 100 proc. akcji należy do Redefine Properties, REIT-u notowanego na giełdzie w Johannesburgu. Oznacza to, że pośrednio wciąż jesteśmy podmiotem, którego właścicielami są inwestorzy giełdowi.
Właścicielsko w całości w rękach EPP pozostało sześć nieruchomości handlowych o powierzchni prawie 283 tys. mkw. W ramach restrukturyzacji zawiązaliśmy dwie spółki joint venture (jv). Pierwsza z 50-proc. udziałem partnerów kontroluje dziewięć obiektów pod szyldem M1 o powierzchni ponad 400 tys. mkw. oraz dwa parki handlowe zajmujące około 60 tys. mkw. Druga, w której partnerzy posiadają 47-proc. udział, obejmuje 11 nieruchomości handlowych o powierzchni 255 tys. mkw. i trzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta