Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poręczenie wekslowe spółki zależnej za dług członka zarządu spółki dominującej

20 stycznia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Agnieszka Boncławek

Dla skuteczności udzielenia przez spółkę zależną poręczenia na wekslu wystawionym przez członka zarządu spółki dominującej wraz ze współmałżonkiem, z którym pozostaje on we wspólności majątkowej wymagana jest zgoda zgromadzenia wspólników spółki dominującej.

Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 30 marca 2022 roku w sprawie I AGa 275/21. Sąd ten orzekał w związku z apelacją od wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu, który to uwzględnił powództwo o pozbawienie w całości tytułu wykonawczego w postaci bankowego tytułu egzekucyjnego opatrzonego klauzulą wykonalności.

Wydając przedmiotowy wyrok, sąd okręgowy oparł się m.in. na stwierdzonej przez sąd apelacyjny nieważności ustanowienia hipotek (umownej i kaucyjnej) na nieruchomości spółki zależnej na zabezpieczenie pożyczki udzielonej Z.P. – prezesowi zarządu spółki dominującej. Hipoteka była zaś związana z poręczeniem samej pożyczki, co do której spółka zależna poddała się dodatkowo egzekucji z nieruchomości do wysokości kwoty obu hipotek i udzieliła poręczenia wekslowego na tę samą kwotę.

Osią problemu jest tutaj skuteczność zgody spółki dominującej (jako jedynego wspólnika) na udzielenie przez spółkę zależną poręczenia za dług członka zarządu spółki dominującej – Z.P. Zabezpieczeniami długu miały być hipoteka (umowna i kaucyjna) na nieruchomości, której spółka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12475

Wydanie: 12475

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament