Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 39: Mniej popularne edytory tekstowe
W takim np. edytorze Emacs stosowanie makr jest regułą, a nie wyjątkiem, ale to sprawiało, że ten system był przeznaczony dla środowiska użytkowników biegłych w technikach programowania.
MS Word ciągle przoduje na rynku procesorów tekstów, ale warto wspomnieć o kilku (spośród wielu) próbach naruszenia jego monopolu. Wybrane zostały te edytory, które cieszyły się w przeszłości (a czasem także cieszą się obecnie) największym powodzeniem. Ale w praktyce różnych propozycji edytorów powstało kilkadziesiąt, bo to naprawdę popularne programy.
Sympatyczny AmiPro
Na początku lat 90. dużym powodzeniem cieszył się tańszy od Worda i pod pewnymi względami bardziej wygodny od niego (miał fajną obsługę tabel, wzorów matematycznych i oddaną do dyspozycji użytkownika bardzo sympatyczną grafikę) edytor AmiPro. Co ciekawe – AmiPro był pierwszym edytorem tekstowym pracującym pod systemem Windows, bo został udostępniony w 1988 r., podczas gdy wersja programu Microsoft Word dla systemu Windows zadebiutowała dopiero na początku 1989 r. Sam go używałem i miło to wspominam. Program AmiPro stworzyła firma Samna Corporation, ale został on przejęty (wraz z wykupioną firmą Samna) w 1990 r. przez firmę Lotus Development Corporation, o której będzie mowa w jednym z dalszych felietonów w kontekście rewelacyjnego arkusza kalkulacyjnego Lotus 1-2-3. Firma Lotus rozwijała edytor AmiPro, tworząc jego kolejne wersje, aż do wersji o numerze 3.1 w roku 1992. Firma Microsoft doceniła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta