Matce niepełnosprawnego dziecka też należy się odpoczynek
Wyjazd na zaplanowany, dwutygodniowy urlop nie może być podstawą do zażądania zwrotu świadczenia pielęgnacyjnego za ten okres.
Czy osoba, która wykonuje przy niepełnosprawnym podopiecznym czynności opiekuńcze i uzyskuje z tego tytułu wynagrodzenie ma prawo do urlopu – jako pewnego okresu odpoczynku od obowiązków związanych z opieką? Przed takim pytaniem stanął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Stanowisko wójta
Kanwą orzeczenia była decyzja wójta, który zażądał zwrotu świadczenia pielęgnacyjnego od matki niepełnosprawnej dziewczynki. Wskazał, że podczas wyjazdu na 2-tygodniowy urlop kobieta nie sprawowała stałej i długotrwałej opieki nad córką. Wobec tego za okres wypoczynku świadczenie nie przysługiwało, wypłacono je nienależnie i podlega ono zwrotowi.
Co na to SKO
Decyzję tę podtrzymało Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Przyznało, iż sam fakt wyjazdu czasowego nie jest przesłanką negatywną przysługiwania świadczenia pielęgnacyjnego. Jest nią natomiast niesprawowanie opieki nad bliskim niepełnosprawnym.
SKO stwierdziło, że sprawowanie opieki nad osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym jest najczęściej procesem długotrwałym, często wieloletnim. Zdarzyć się mogą sytuacje, w których opiekun osoby niepełnosprawnej opieki takiej przez krótki czas nie może z różnych przyczyn sprawować....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta