Reorganizacje staną się dla firm bezpieczniejsze
Brak jest obecnie przepisów pozwalających na przeprowadzenie transgranicznego podziału lub przekształcenia, który byłby zbliżony do mechanizmów krajowych. To się zmieni.
Krajowe i transgraniczne reorganizacje spółek prowadzone w związku z ich planowanym rozwojem albo potrzebami wyprowadzenia z trudnej sytuacji mogą narażać na ryzyko. Wkrótce będą bezpieczniejsze dzięki implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2121.
Różne powody
Wraz z rozwojem firmy pojawić się może potrzeba jej reorganizacji. Może ona być związana z szybkim rozwojem danego przedsiębiorstwa (lub planami jego dalszego rozwoju) i wiązać się z potrzebą połączenia dwóch lub więcej odrębnych spółek, wydzielenia określonego majątku do odrębnej spółki albo zmianą formy prawnej. Reorganizacja może też wynikać z pogarszającej się sytuacji spółki (lub całej grupy spółek) i mieć na celu zabezpieczenie majątku przed konsekwencjami niekorzystnej sytuacji rynkowej albo historycznych, lecz błędnych decyzji.
Bardzo często reorganizacja związana jest z procesem sprzedaży spółki (lub całej grupy spółek) w ramach transakcji M&A – skuteczne przeprowadzenie podziału, połączenia lub przekształcenia sprzedawanych podmiotów bywa w takiej sytuacji jednym z najważniejszych warunków przeprowadzenia całej transakcji.
Dostępne formy
Niezależnie od przyczyn reorganizacja jest procesem niezwykle skomplikowanym i czasochłonnym, a przeprowadzona w nieodpowiedni sposób może nie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta