Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ukraińskie sądownictwo reformuje się mimo wojny

31 stycznia 2023 | Rzecz o prawie | Paweł Rochowicz

Oczyszczenie z korupcji i poprawa dostępu obywateli do wymiaru sprawiedliwości – to podstawowe cele wdrażanych zmian za naszą wschodnią granicą. Jedno z ważnych działań odbywa się… w Polsce.

W objętej wojną Ukrainie sądy wciąż działają, mimo bombardowań i wyłączeń prądu. Jednak jeden z ważnych organów tamtejszego sądownictwa działa w tych dniach w Warszawie. To Komisja Konkursowa, od 16 stycznia przesłuchująca kandydatów na członków Wyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów Ukrainy (WKK).

Ta ostatnia odgrywa istotną rolę w reformującym się właśnie systemie tamtejszego sądownictwa. Zajmuje się przeprowadzaniem konkursów na stanowiska sędziowskie według nowych, transparentnych reguł. A to właśnie jest klucz do odnowienia ukraińskiego sądownictwa, uważanego za skrajnie niewydolne i skorumpowane. Dość powiedzieć, że w 2015 r. poziom zaufania do sądów deklarowało zaledwie 5 proc. tamtejszego społeczeństwa.

Schron na emigracji

Komisja Konkursowa działa w sali konferencyjnej warszawskiego hotelu Sofitel Victoria. Nazwa może się kojarzyć z pragnieniami Ukraińców, by nastąpiło zwycięstwo w wojnie z Rosją, ale jak zapewniają członkowie komisji, to po prostu miło kojarzący się przypadek. Co najważniejsze: tu, na emigracji jest po prostu bezpieczniej niż w Ukrainie, bo można w spokoju zorganizować pracę, bez alarmów lotniczych i zaników elektryczności. Kandydaci są u siebie w kraju i łączą się z Komisją za pomocą kamer w swoich komputerach. Niektórzy z nich pochodzą z rejonów przyfrontowych: dwóch z obwodu donieckiego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12484

Wydanie: 12484

Spis treści
Zamów abonament