Terytorialność praw: co oznacza
Jest ważna przy formułowaniu umów, a także przy korzystaniu z niektórych dóbr w internecie.
Prawa własności intelektualnej są terytorialne. Oznacza to, że obowiązują one na z góry określonym terytorium i co do zasady są to terytoria poszczególnych państw (wyjątkowo kilku/kilkunastu państw – na mocy konkretnych umów międzynarodowych). W przypadku praw własności przemysłowej prawa z reguły powstają na podstawie decyzji odpowiedniego urzędu (w Polsce – Urzędu Patentowego). Natomiast w przypadku praw, które nie podlegają zgłoszeniu/rejestracji, takich jak prawo autorskie, prawa pokrewne czy prawo do niezarejestrowanego wzoru wspólnotowego, powstają one w związku z zaistnieniem określonych w danym prawie okoliczności.
Mogą być różnice
W żadnym przypadku nie istnieje jedno ogólnoświatowe prawo, które charakteryzowałoby się taką samą treścią i skutecznością we wszystkich państwach. Ma to istotne znaczenie, bo o istnieniu prawa, jego ochronie i ewentualnie kryteriach naruszenia decyduje prawo państwa, w którym dochodzi do korzystania z niego lub do jego naruszenia. Naturalne jest zatem, że względem tego samego dobra niematerialnego występują na świecie prawa o różnym zakresie. Jeśli rozważamy, jakie prawa przysługują względem hiszpańskiego wzoru przemysłowego, zmuszeni będziemy odwołać się do regulacji prawa hiszpańskiego. Rozwiązania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta