Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Infrastruktura krytyczna to też sieci telekomunikacyjne

31 stycznia 2023 | Ekonomia i rynek | rp.pl
Eksperci zgodzili się, że w sytuacji kryzysowej potrzebne będą spójne działania międzysektorowe
autor zdjęcia: rp.tv
źródło: Rzeczpospolita
Eksperci zgodzili się, że w sytuacji kryzysowej potrzebne będą spójne działania międzysektorowe

Brak dostaw prądu, tzw. czynnik ludzki oraz powiązania międzysektorowe to główne zagrożenia dla telekomunikacyjnej infrastruktury krytycznej, która co do zasady na sytuacje kryzysowe, a nawet konflikt zbrojny przygotowana jest nieźle.

O bezpieczeństwie sieci telekomunikacyjnych w kontekście zagrożeń czy to cyfrowych, czy to fizycznych dyskutowali eksperci zaproszeni przez „Rzeczpospolitą” do debaty pt. „Infrastruktura krytyczna – czy polskie sieci teleinformatyczne są bezpieczne?”. Do refleksji na ten temat zmusza m.in. sytuacja w Ukrainie, gdzie Rosja niszczy właśnie infrastrukturę krytyczną.

– Zagrożenia zmieniają się dynamicznie. Jesteśmy strefą nieomal frontową. Wszystkie kraje europejskie i NATO są pod wrażeniem możliwości uszkodzenia sieci światowego internetu poprzez przecinanie podmorskich kabli. Nikt tego nie potwierdza, ale w przypadku przecinanych lub znikających kabli w okolicach norweskiego Spitzbergenu zawsze wspomina się o przebywających w pobliżu rosyjskich kutrach rybackich – mówił Witold Skomra, szef wydziału ochrony infrastruktury krytycznej w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa (RCB), wskazując, że oznacza to, że nawet osiągnięcie względnego poziomu bezpieczeństwa może być nieadekwatne do zmieniających się szybko zagrożeń.

– Mówimy o łączności, ale dziś nie jest to już tylko przekazywanie sygnałów. To systemy złożone. Wszyscy jesteśmy połączeni przez aplikacje, konta na tych samych mediach i podobnie jest w przemyśle. Pytanie, czy jest coś, co nie jest formalnie częścią telekomunikacji, a może ją zakłócić, lub odwrotnie, czy telekomunikacja może zakłócić zupełnie inny obszar, np. dostaw gazu?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12484

Wydanie: 12484

Spis treści
Zamów abonament