Cyberatak w zakładzie pracy
Wybór narzędzi zabezpieczających firmę trzeba dostosować do profilu działalności przedsiębiorcy.
Niedawne uchwalenie nowelizacji kodeksu pracy, wprowadzającej na stałe model pracy zdalnej, zbiegło się w czasie z wejściem w życie tzw. dyrektywy NIS2 określającej prawa i obowiązki w zakresie cyberbezpieczeństwa podmiotów zobowiązanych. Okoliczności te podkreślają, jak aktualną kwestią jest zapewnienie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa, w szczególności w zakładach pracy.
Jak zatem bezpiecznie zarządzić zagadnieniem potencjalnego cyberataku w zakładzie? Jaka jest rola stron stosunku pracy w zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa technologicznego w zakładzie pracy? Postaramy się wyjaśnić.
W jaki sposób zabezpieczyć firmę
Pracodawcy powinni dołożyć wszelkich starań, by zapobiegać cyberatakom. Wybór odpowiednich narzędzi zabezpieczających należy dostosować do profilu działalności pracodawcy. W niektórych organizacjach standardowe procedury bezpieczeństwa będą wystarczające, zaś w przypadku podmiotów szczególnie narażonych na cyberprzestępczość, działania muszą być o wiele bardziej rozbudowane.
Pracodawcy mają obowiązek zapewnić pracownikom zaplecze techniczne i organizacyjne, a także zaszczepić i egzekwować od załogi mechanizmy działania w sytuacji wystąpienia cyberataku. Istotne jest budowanie świadomości zatrudnionych na wystąpienie możliwych cyberataków poprzez organizowanie cyklicznych szkoleń oraz ćwiczeń praktycznych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta