Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak reagować na zgłoszenia zewnętrzne

31 stycznia 2023 | Administracja i samorząd | Luiza Wyrębkowska Krzysztof Łojek

Nadal nie jest jasne jak jednostki samorządu terytorialnego powinny reagować na zgłoszenia zewnętrzne zawierające informacje o możliwości popełnienia przestępstwa.

5 stycznia 2023 r. opublikowana została kolejna „ostateczna” wersja ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Nie likwiduje ona wszystkich wątpliwości, które pojawiły się po opublikowaniu wersji poprzednich.

Kogo trzeba zawiadomić

Według obowiązującego stanu prawnego, zgodnie z art. 304 § 2 Kodeksu postępowania karnego, instytucje samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa.

Sposób realizacji tego prawnego obowiązku ciążącego na jednostce samorządu terytorialnego nie budzi kontrowersji. Jednak problem z odpowiednim sposobem postępowania pojawić się może w związku z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12484

Wydanie: 12484

Spis treści
Zamów abonament