Kto może być pełnomocnikiem
Strona może działać w postępowaniu administracyjnym osobiście lub przez pełnomocnika. Reprezentacja strony może wynikać z ustawy – przedstawicielstwo ustawowe lub z woli strony.
Podstawą do poznania istoty pełnomocnictwa w postępowaniu jest zrozumienie samego pojęcia -pełnomocnik.
W cudzym imieniu
Pełnomocnikiem jest osoba umocowana do działania w cudzym imieniu (strony) z mocy oświadczenia osoby reprezentowanej.
Kodeks postępowania administracyjnego jest bardziej liberalny w stosunku do innych procedur postępowania w zakresie instytucji pełnomocnika. Zgodnie z art. 32 K.p.a., „Strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania”. Ocena, czy charakter czynności wymaga osobistego działania strony, należy do organu administracji publicznej, który wzywa stronę do takiego działania. Strona, która nie została wezwana przez organ do osobistego działania, nie musi działać osobiście, lecz może być reprezentowana przez pełnomocnika w dokonywaniu danej czynności.
Jak forma
Podstawowym sposobem udzielenia pełnomocnictwa jest forma pisemna. Można go także udzielić ustnie do protokołu. Pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy, a także doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie. Organ administracji publicznej może w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony. Należy pamiętać, że od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta