Klientom Getin Banku może pomóc wyrok wydany w sprawie Egenberger
Każdy klient Getin Banku powinien w sądzie wywalczyć sobie stwierdzenie nieważności (lub odfrankowienia) umowy kredytu indeksowanego.
W batalii o prawa klientów Getin Banku warto przywołać wyrok Wielkiej Izby TSUE wydany jeszcze w 2018 roku. Wyrok w sprawie C-414/16 Egenberger dotyczy bezpośredniego zastosowania prawa do sądu. Klientów Getin Banku powinno to dziś zainteresować z uwagi na wnioski Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) o zawieszenie postępowań sądowych prowadzonych z udziałem tego banku.
Dotychczasowe procesy sądowe klientów Getin Banku ciągle są w toku. Rozpoczynane są nawet nowe procesy. Przede wszystkim chodzi tu o sprawy dotyczące frankowiczów. Odzyskanie pieniędzy od banku jest obecnie wątpliwe. W grę może wchodzić raczej odpowiedzialność Skarbu Państwa za nieprawidłowości przy wszczęciu i przeprowadzaniu przymusowej restrukturyzacji.
Tym niemniej klienci Getinu ciągle mają interes w ustaleniu, że umowa łącząca ich z bankiem jest nieważna. Służy to wprost uwolnieniu się od bezprawnych żądań zapłaty oraz wykreśleniu hipoteki z księgi wieczystej. W uproszczeniu można powiedzieć, że również tzw. odfrankowienie umowy, czyli pozostawienie w mocy umowy jako kredytu złotówkowego oprocentowanego według stawki LIBOR, jest zgodne z tak pojętym interesem klienta.
Sądy krajowe, wsparte...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta