„Stare” klauzule nadal ważne
Jak ocenić skuteczność klauzul arbitrażowych wprowadzonych do obrotu prawnego przed nowelizacją k.p.c.?
Ponad trzy lata temu doszło do zmiany wymogów dotyczących koniecznej treści zapisu na sąd polubowny w umowach i statutach spółek kapitałowych. Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego („k.p.c.”) z 31 lipca 2019 r. („Nowelizacja”), nadała nową treść normatywną art. 1163 k.p.c., lecz, jednocześnie, nie ustanowiła reguł międzyczasowych dotyczących dostosowania istniejących klauzul arbitrażowych do nowych przepisów. Mimo nowelizacji w zdecydowanej większości przypadków klauzule arbitrażowe funkcjonują w obrocie prawnym w niezmienionym kształcie. Rodzi to pytanie o dopuszczalność wszczynania na ich podstawie sporów przed sądami arbitrażowymi. Z obowiązujących reguł intertemporalnych wynika, że „stare” klauzule są jednak skuteczne i powinny być honorowane jako podstawa rozpoznawania sporów w arbitrażu korporacyjnym.
Klauzule arbitrażowe są zamieszczane w umowach i statutach spółek w celu przeniesienia sporów wynikających ze stosunku spółki do arbitrażu. Do dnia wejścia w życie nowelizacji, to jest do 7 września 2019 r., k.p.c. nie przewidywał szczególnych wymogów dotyczących tych klauzul; dla ich skuteczności konieczne było, aby spełniały one ogólne wymogi dotyczące zapisów na sąd polubowny, tj. były sporządzone na piśmie oraz wskazywały przedmiot sporu lub stosunek prawny, z którego spór wyniknął lub może wyniknąć (art. 1161§...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta