Złe zarządzanie środkami socjalnymi to podwójny koszt
Związek zawodowy może pozwać pracodawcę o zwrot na konto ZFŚS środków, które wydatkował niezgodnie z przepisami. Dodatkowo przyznane świadczenia trzeba wtedy opodatkować i oskładkować.
Uprawnienia organizacji związkowych w zakresie planowania korzystania ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) są bardzo szerokie. Pracodawca powinien uzgodnić z funkcjonującymi u niego związkami zawodowymi formę pomocy, jak też zasady i warunki korzystania ze środków socjalnych. Ponadto organizacje związkowe są uprawnione do kontroli wydatkowania środków socjalnych oraz do złożenia pozwu przeciwko pracodawcy o zasądzenie na rzecz funduszu socjalnego środków wydatkowanych niezgodnie z prawem.
Niby własność pracodawcy
Środki ZFŚS stanowią własność pracodawcy. Ale jest to własność ograniczona, bo pracodawca nie może nimi swobodnie dysponować. Zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o ZFŚS przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.
Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz zasady przeznaczania środków ZFŚS na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ustalanym z działającymi u niego organizacjami związkowymi. Gdy takiej w firmie nie ma, w uzgodnieniach bierze udział pracownik wybrany przez załogę do reprezentowania jej interesów.
Zatem pracodawca ma decydujący głos tak przy ustalaniu, jak i rozdziale środków. Musi jednak realizować zadania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta