Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złe zarządzanie środkami socjalnymi to podwójny koszt

14 lutego 2023 | Biznes | Joanna Kalinowska

Związek zawodowy może pozwać pracodawcę o zwrot na konto ZFŚS środków, które wydatkował niezgodnie z przepisami. Dodatkowo przyznane świadczenia trzeba wtedy opodatkować i oskładkować.

Uprawnienia organizacji związkowych w zakresie planowania korzystania ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) są bardzo szerokie. Pracodawca powinien uzgodnić z funkcjonującymi u niego związkami zawodowymi formę pomocy, jak też zasady i warunki korzystania ze środków socjalnych. Ponadto organizacje związkowe są uprawnione do kontroli wydatkowania środków socjalnych oraz do złożenia pozwu przeciwko pracodawcy o zasądzenie na rzecz funduszu socjalnego środków wydatkowanych niezgodnie z prawem.

Niby własność pracodawcy

Środki ZFŚS stanowią własność pracodawcy. Ale jest to własność ograniczona, bo pracodawca nie może nimi swobodnie dysponować. Zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o ZFŚS przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz zasady przeznaczania środków ZFŚS na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ustalanym z działającymi u niego organizacjami związkowymi. Gdy takiej w firmie nie ma, w uzgodnieniach bierze udział pracownik wybrany przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Zatem pracodawca ma decydujący głos tak przy ustalaniu, jak i rozdziale środków. Musi jednak realizować zadania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12496

Wydanie: 12496

Spis treści
Zamów abonament