Siłą fundacji rodzinnej będzie jej statut
Instrument sukcesji będzie musiała sprostać indywidualnym wymaganiom.
Ustawa o fundacjach rodzinnych została uchwalona przez Sejm i trafiła do podpisu prezydenta. Oznacza to, że najprawdopodobniej już w drugiej połowie 2023 roku w Polsce pojawią się pierwsze rodzime fundacje rodzinne. Sama regulacja ustawowa to jednak tylko jeden filar fundacji rodzinnej, gdyż chociaż w ostatecznym brzmieniu przepisów nie znalazł się artykuł mówiący o tym, że podstawą działania fundacji rodzinnej są przepisy ustawy i statut, to właśnie ten drugi będzie kluczowym dokumentem.
Co może ustalić fundator
Zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy to właśnie w statucie fundator, poza podstawowymi określeniami jak nazwa czy siedziba fundacji, wskaże jej szczegółowy cel, beneficjentów oraz zakres ich uprawnień, czy także przeznaczenie mienia fundacji rodzinnej po jej rozwiązaniu. Poza tym statut może określać inne niż ustalone w ustawie zasady działania organów fundacji, sposobów podejmowania decyzji i podziału kompetencji. Jest również możliwość powierzenia przez fundatora w statucie swoich uprawnień innej osobie, choć odmiennie niż w przypadku „zwykłych” fundacji – nie przewiduje się możliwości przekazania innej osobie uprawnienia do ustalenia treści statutu – to pozostaje wyłączną domeną rzeczywistego fundatora lub fundatorów.
To, co wydaje się jednak najbardziej kluczowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta