Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wysokie sankcje dla pożyczkodawców w ustawie antylichwiarskiej

14 lutego 2023 | Administracja i samorząd | Marcin Wnukowski Patrycja Pacholczak

Ustawą o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie wprowadzone zostały liczne ograniczenia w funkcjonowaniu instytucji pożyczkowych. W połączeniu ze zwiększeniem kosztów ich działalności pojawia się pytanie, czy nowelizacja posłuży interesom konsumentów i ich ochronie czy przyczyni się do osłabienia rynku usług pożyczkowych.

Ustawa antylichwiarska może mieć znaczący wpływ na rynek usług pożyczkowych. Zgodnie z intencją ustawodawcy jej przepisy ukierunkowane są na zlikwidowanie istniejącej patologii polegającej na udzielaniu pożyczek o charakterze lichwiarskim. Nowelizacja ma na celu podjęcie kompleksowych i skoordynowanych działań, zarówno na gruncie prawa administracyjnego, karnego, jak i przez ingerencję w stosunki cywilnoprawne pomiędzy pożyczkodawcami i pożyczkobiorcami.

Co na to pożyczkodawcy

W opinii instytucji pożyczkowych ustawa antylichwiarska może spowodować ograniczenie dostępności pożyczek. Wprowadza ona nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad instytucjami pożyczkowymi, które nie są bankami oraz zobowiązanie tych instytucji do ponoszenia opłat na pokrycie kosztów nadzoru, a także możliwość nakładania na nie sankcji w przypadku niewywiązywania się z zobowiązań określonych w ustawie.

Ustawa przewiduje także dalsze ograniczenia w zakresie kosztów pożyczek, uzależnienie możliwości udzielenia kredytu konsumenckiego od pozytywnej oceny zdolności kredytowych konsumenta a także znaczne ograniczenia w zakresie finansowania podstawowej działalności instytucji pożyczkowych (to jest udzielania kredytów konsumenckich).

Ile kontroli

Do tej pory działalność instytucji pożyczkowych podlegała nadzorowi prezesa UOKiK. Od 1 stycznia 2024 r. na straży...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12496

Wydanie: 12496

Spis treści
Zamów abonament