Jak przewidzieć przyjęcie układu przez wierzycieli
Można ich podzielić na kategorie interesów i zaproponować różne propozycje układowe.
Pomimo braku szklanej kuli w wielu sytuacjach da się, w miarę poprawnie, przewidzieć jakie będzie prawdopodobne poparcie dla układu dłużnika ze strony wierzycieli, już na samym starcie procedury. Prosta arytmetyka układowa musi jednak zostać uzupełniona o bardziej subtelne analizy. Z doborem wierzycieli, którzy zapewne zechcą poprzeć układ, jest podobnie jak z doborem przysięgłych pokazywanym w amerykańskich filmach. Kuchnia układowa opiera się na przemyślanych kalkulacjach. Ponadto niektóre składniki potraw to ścisły sekret kucharza.
Na początku potrzebna jest pewna wiedza wyjściowa odnosząca się do zasad przyjmowania układu. Po pierwsze, ustawodawca przewidział minimalny próg wierzycieli, który musi wziąć udział w głosowaniu. Zgodnie z art. 113 ust. 1 p.r. na zgromadzeniu wierzycieli można zawrzeć układ, jeżeli w zgromadzeniu uczestniczy co najmniej jedna piąta wierzycieli uprawnionych do głosowania nad układem. Po drugie, do przyjęcia układu potrzebna jest większość kapitałowa jak i większość osobowa.
Innymi słowy potrzebne jest nie tylko zebranie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta