Nie każdy nauczyciel tak samo chroniony przed zwolnieniem
Zanim dyrektor podejmie decyzję o rozwiązaniu stosunku pracy z wybranym pedagogiem, musi dokonać analizy podstawy prawnej jego zatrudnienia. Ponadto znaczenie ma, czy jego pensum nie zostało ograniczone.
Podobno edukacja nie lubi częstych zmian, w tym zmian kadrowych. Ale jak się okazuje, jedyną stałą w życiu szkoły jest zmiana. Wiosną jest ich całkiem sporo. Będą prowadzone konkursy wyłaniające kandydatów na dyrektorów jednostek systemu oświaty. Podjęte też zostaną decyzje dotyczące możliwego zmniejszenia liczby etatów, przejścia na emeryturę, przeniesienia służbowego (w tym w stan nieczynny), rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 20 Karty Nauczyciela (dalej: KN), czy odejścia na emeryturę na podstawie częściowo zamrożonego art. 88 KN.
Co? Kiedy? Dlaczego? Jak odejść z pracy w szkole i na tym nie stracić? Jakie są nowe rozwiązania proponowane przez resort edukacji? Co zrobić, kiedy dyrektor w trakcie trwającego ruchu kadrowego złoży rezygnację z pełnionej funkcji i nie będzie osoby dokonującej w imieniu pracodawcy czynności z zakresu prawa pracy? Jak przeprowadzić proces jego odwołania?
Konkurs na dyrektora
Wybory na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki przeprowadzić jest stosunkowo łatwo. Organ prowadzący (właściwy minister, wójt lub burmistrz, prezydent miasta lub zarząd powiatu albo zarząd województwa) powołuje i przeprowadza posiedzenie komisji konkursowej na stanowisko samorządowej placówki oświatowej co do zasady w oparciu o dwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta