Czas na analizę stanu bhp
Weryfikacja bezpieczeństwa i higieny w firmie powinna obejmować co najmniej jeden rok. Braku podsumowania nie usprawiedliwią zaniedbania służby bhp.
Obowiązek okresowej analizy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy wynika z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 109, poz. 704 ze zm.), korespondując z kodeksowym obowiązkiem pracodawcy monitorowania bezpieczeństwa oraz procesów pracy w firmie. Mimo że nałożono go wprost na służbę bhp, pracodawca nie może się zwolnić z odpowiedzialności za brak jego zrealizowania, co może skutkować wydaniem nakazu przez inspektora pracy w razie kontroli. Niewykonanie w wyznaczonym terminie nakazu stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł. To pracodawca jest bowiem odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy, a ponadto sprawuje bezpośredni nadzór nad pracownikami służby bhp i podpisuje się pod wykonaną analizą.
Niewykonanie nakazu naraża pracodawcę również na wszczęcie postępowania egzekucyjnego, gdyby zignorował pisemne upomnienie z wezwaniem do wykonania obowiązków określonych w nakazie. Kara grzywny może w tym przypadku wynieść do 10 tys. zł., jeżeli działalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta